SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 9341221
*
nr 934 1221
Bestick
Silver, 49 del, (12+ 11+ 12+ 2+ 12) ej matknivar
Utrop:
5.000 kr
Såld:
2.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:46:55
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/12 01:20:14
1
2.000 kr
3/1 16:25:03
2
2.200 kr
11/1 23:18:37
3
2.600 kr
12/1 18:41:42
4
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick ej matknivar matbestick silver ädelmetall
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
2027 Uppläggningsbe..
2 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1919. Län..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:58
*
Bestick
Läs mer om e-auktion
nr 934 1221
Bestick
Silver, 49 del, (12+ 11+ 12+ 2+ 12) ej matknivar
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/12 01:20:14 | 1 | 2.000 kr |
3/1 16:25:03 | 2 | 2.200 kr |
11/1 23:18:37 | 3 | 2.600 kr |
12/1 18:41:42 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick ej matknivar matbestick silver ädelmetall
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39 -
2027 Uppläggningsbe..
2 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1919. Län..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:58